Przejdź do treści

Akademicki Konkurs Retoryczny

Już niedługo rusza IV edycja konkursu!

Kolejna szansa dla młodych mówców na wygranie 10 000 zł.

Studenci, szykujcie się na październik 2022! 🙂

Zapraszamy na trzecią edycję Akademickiego Konkursu Retorycznego!

W tym roku powracamy do formy hybrydowej i przygotowaliśmy dla Was eliminacje zarówno stacjonarne, jak i zdalne. Sami wybieracie, czy wolicie zobaczyć się z nami w Warszawie lub we Wrocławiu, czy wygodniej Wam wziąć udział sprzed ekranu Waszego komputera.

Zapewniamy, że jest o co walczyć – do zdobycia są nagrody w wysokości:

10 000 zł za pierwsze miejsce,
5 000 zł za drugie miejsce i
3 000 zł za miejsce trzecie!

Oprócz tego przewidujemy nagrodę publiczności w kwocie 2 000 zł 🙂

.

W TURNIEJACH ELIMINACYJNYCH TEGOROCZNEGO
AKADEMICKIEGO KONKURSU RETORYCZNEGO
ZMIERZYŁO SIĘ ZE SOBĄ PONAD 100 UCZESTNIKÓW!

W finale spotkało się 10 najlepszych mówców, spośród których jury wyłoniło troje laureatów, a widzowie – zwycięzcę nagrody publiczności. Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie, gratulujemy wspaniałych mów i mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję spotkać podczas kolejnych inicjatyw Akademii Retoryki!

CO, KTO, KIEDY?

W Konkursie brali udział uczniowie wszystkich szkół średnich, którzy nie ukończyli 20 lat. Swój udział zgłosiło 240 uczniów z całej Polski!

Komisja Konkursowa wybrała 10 najlepszych, a ich autorzy zostali zaproszeni na uroczysty Finał, który odbył się 30 maja 2021 w Warszawie.

Tam mówcy mieli 5 minut na wygłoszenie przemówienia, którego temat poznali wcześniej. Finał był poprzedzony warsztatami zdalnymi oraz stacjonarnymi dla każdego finalisty, które odbyły się również w stolicy. Dojazd i pobyt w Warszawie został opłacony przez Akademię Retoryki. 

TEMAT WYSTĄPIENIA FINAŁOWEGO:

„Inżynierowie dusz ludzkich. Tak pisarzy nazwał Józef Stalin.
Dziś literaci nie mają już takiego wpływu na to, co myślimy.
Kto zatem ma? Kto jest inżynierem duszy ludzkiej w trzeciej dekadzie XXI wieku?”

NAGRODY

Laureatów wybrało jury w składzie:
Igor Zalewski, Aleksandra Klimkowska, Katarzyna Adamiak, Jakub Podgajnik i Mikołaj Krupa.
Wszyscy finaliści otrzymali od jurorów feedback, zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia!

ZWYCIĘZCY:

I miejsce
Łukasz Płuciennik

II miejsce
Anna Koczyk

III miejsce
Marta Kwasek

Zwycięskie przemówienie
Łukasza Płuciennika

Przemówienie
Anny Koczyk

Przemówienie
Marty Kwasek

Galeria zdjęć z finału Akademickiego Konkursu Retorycznego 2021

Relacja z finału konkursu

Bądźcie z nami podczas finału konkursu!
Zapraszamy na transmisję na żywo już 19 grudnia 2021 o godzinie 10:30.
Podczas finału, oprócz głównych nagród, przyznamy również
nagrodę publiczności, a o tym kto ją otrzyma, zadecydujecie Wy – publiczność!

 

Temat mowy finałowej: 

„Inżynierowie dusz ludzkich. Tak pisarzy nazwał Józef Stalin.
Dziś literaci nie mają już takiego wpływu na to, co myślimy.
Kto zatem ma? Kto jest inżynierem duszy ludzkiej w trzeciej dekadzie XXI wieku?”Konkurs składa się z dwóch etapów:

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

  1. Zapisz się na wybrane przez siebie eliminacje – w Warszawie, Wrocławiu lub w formie zdalnej.
  2. Przygotuj 2-minutową mowę na wybrany przez siebie temat.  
  3. Weź udział w eliminacjach i zawalcz o jedno z 10 miejsc w finale!

Bądźcie z nami podczas ogłoszenia zwycięzców Dzikich Kart!

Już w czwartek 2 grudnia o godz. 18.00 poznamy ostatnich finalistów Akademickiego Konkursu Retorycznego.

Obejrzyjcie transmisję na naszej stronie na Facebooku

Finaliści Akademickiego Konkursu Retorycznego
10.11. - eliminacje zdalne

Łukasz Płuciennik

Aktywny student Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działa w paru kołach naukowych na wydziale: w Kole Naukowym Polityki Ekonomicznej i Społecznej, w którym pełni rolę rzecznika prasowego oraz w Kole Naukowym Psychologii Polityki, gdzie jest szalonym zwyczajnym członkiem. Poza studiami jest entuzjastą teatru, nie tylko jako widz, ale również jako aktor-amator. Aktywnie współpracuje z Teatrem Porywaczy Ciał w Poznaniu, a w planach ma stworzenie czegoś swojego!

Filip Krokos

Student V roku Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystąpieniami publicznymi interesuje się od wielu lat. Brał udział w wielu turniejach debatanckich, w których udało mu się niejednokrotnie zwyciężyć. Swoje zainteresowania ciągle poszerza, uczestnicząc w konkursach retorycznych, zarówno stacjonarnych jak i tych zdalnych. W wolnym czasie uwielbia uprawiać sport – koszykówkę, windsurfing, kitesurfing, tenis ziemny, narciarstwo oraz snowboard!

Finaliści 17.11 - eliminacje w Warszawie

Gabriela Grzelak

Studentka Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Czuje się jak prawdziwy odkrywca, porównując miejsca artykulacji kolejnych spółgłosek, zgłębiając pełną tajemnic biografię Galla tzw. Anonima, czy słuchając o stopach metrycznych w wierszach Staffa. Ostatnie parę miesięcy przepracowała na statkach – jako stewardessa podziwiała panoramę Warszawy z perspektywy Wisły. Naturalnie, nie zapomniała w tym czasie o retoryce – wcielając się w rolę przewodnika, musiała nauczyć się, jak opowiedzieć o mostach i zabytkach stolicy doświadczonym, pięćdziesięcioletnim turystkom, a jak grupie jedenastoletnich fanów muzyki Friza.

Kacper Pusztuk

Dziennikarz, studiujący hobbystycznie filozofię. Widzowie, z racji specyfiki jego programów, kojarzą go głównie z grami wideo. Wcześniej pracował jako dokumentalista w programie UWAGA!, stąd zakres jego zainteresowań dotyczy człowieka szeroko pojętego jak i popkultury. Pisał pracę licencjacką na temat Batmana, a na konwentowych turniejach szermierczych nie przegrał ani jednej walki!

Finaliści 24.11 - eliminacje wE WROCŁAWIU

ang_ber-5

Angelika Lech

Studentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się szeroko pojętą kulturą. Od dziecka śpiewa oraz gra na kilku instrumentach. Teraz te miłość przekłada na kompozycję piosenek dla dzieci w przedstawieniach teatralnych! Podczas eliminacji zachwyciła nas mową pt. „Naga prawda – czyli dlaczego nie powinniśmy bać się naszych ciał”.

Szymon Lewandowski

Student Wyższej Szkoły Sportu we Wrocławiu. Pochodzi z niewielkiej, lecz pięknej miejscowości Przemków. Pracuje jako koordynator utrzymania zieleni oraz trener młodzieży w KS Górnik Polkowice. Ponadto jest Radnym Rady Miejskiej w Przemkowie. Samorząd, szerokorozumiana polityka i sport to jego główne pasje. Podczas wrocławskich eliminacji wygłosił mowę na temat destrukcyjnego wpływu pornografii na najmłodsze dzieci!

Finaliści 1.12 - eliminacje ZDALNE

DSCN0190

Marta Kwasek

Studentka Prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Uwielbia podróżować, odwiedziła już takie kraje jak Indie i Australia, a w planach ma jeszcze więcej odległych wypraw! Lubi grać na gitarze. Obecnie jest członkinią Koła Naukowego Rozwoju Osobistego, gdzie uczy się jak, w merytoryczny i przemyślany sposób, tworzyć cykle szkoleniowe. Występowanie publiczne to jedna z jej największych pasji.

Jakub Wiśniewski

Student ostatniego roku Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod kątem studiów interesuje się zamówieniami publicznymi. Hobbystycznie larpuje, słucha swingu i irlandzkiej muzyki folkowej (w tym drugim przypadku również gra!). Podczas pierwszych eliminacji zaskoczył nas niespodziewaną mową o „Ludziach Kalego” (możecie obejrzeć ten występ na naszym fanpage’u! :p).

Finalistki Dzikich Kart

Obejrzyj rozdanie Dzikich Kart na naszym FACEBOOKU

IMG_20211203_101122

Anna Koczyk

Studentka Kognitywistyki i Psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stanęła do dwóch, zdalnych eliminacji konkursowych, a na finale 19 grudnia wysłuchamy jej mowy na żywo! Uwielbia swój kierunek studiów (kognitywistykę) i poleca go każdemu, kto nie wie co go interesuje lub ma ochotę na dużą dawkę ciekawostek. Lubi brać udział w konkursach i spontanicznie podejmować różne kreatywne aktywności, do których należy również AKR!

Kamila Wawrzyczek

Studentka Inżynierii Bezpieczeństwa na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się nauką oraz pracą z materiałami wybuchowymi. Do jej podstawowych zadań należy: rozminowanie terenu i obiektów, wysadzanie niewybuchów i niewypałów, oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Początkowo była to tylko wiedza teoretyczna, jednak wraz z przebiegiem służby wojskowej, miała okazje doświadczyć wielu ćwiczeń poligonowych, dzięki którym już za rok będzie mogła stać się zawodowym saperem w formacji wojsk inżynieryjnych RP! Oprócz studiowania, zajmuje się recytacją, filmowaniem i montażem. Interesuje się sportem, zwłaszcza bieganiem oraz karate, dzięki którym miała okazje poznać trochę świata, co zapoczątkowało pasję do podróżowania.

image_6483441.JPG

Eliminacje do Akademickiego Konkursu Retorycznego - prowadzone zdalnie

Masz pytania odnośnie konkursu? Napisz do koordynatorki na adres:
o.niedorys@akademiaretoryki.pl

ORGANIZATOR

logo-ar-1.jpg

PARTNERZY

logo-orlen.jpg
Projekt-bez-tytułu-1.png

Patron medialny