Ogólnopolski Konkurs Retoryczny

Pobierz:

Idea Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

W ostatnich latach obserwujemy zanik umiejętności ładnego mówienia u młodzieży. Ma to kilka przyczyn. Pierwszą jest inwazja elektronicznych gadżetów i popularność mediów społecznościowych, na których komunikacja często obywa się już w ogóle bez słów, a jedynie za pomocą filmików animowanych, kolorowych grafik i emotikonów. Drugą jest ogólny regres słowa mówionego. Młodzież nie ma skąd czerpać wzorów. W sferze publicznej (programy publicystyczne, polemiki dziennikarzy, debaty sejmowe) dyskusja coraz częściej oznacza poniżenie lub ośmieszenie konkurenta. „Zaoranie” go, jak to się obecnie mówi. Dobrze przygotowane przemówienie, efektowne, z jasną, przejrzystą argumentacją nastawiona na przekonanie audytorium do swoich racji jest rzadkością.

I wreszcie po trzecie – młodzież nie ma gdzie się uczyć sztuki mówienia. Retoryka była fundamentem edukacji od czasów antycznych aż po okres międzywojenny. Nowoczesna edukacja, nastawiona na testy nie widzi potrzeby nauczania przemawiania. A przecież jest to czynność rodem nie ze starożytnego lamusa, lecz niezmiernie praktyczna. Zarówno w szkole, jak i karierze zawodowej często musimy występować publicznie lub przekonać do swych racji nauczyciela, przełożonego, czy rodzica.

Podsumowując, Ogólnopolski Konkurs Retoryczny ma za zadanie rozkręcić wśród młodzieży modę na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku. Ma zachęcić młodych ludzi do dbałości o ojczysty język. Nauczyć sztuki dyskusji i skutecznej argumentacji. A w końcu pokazać, że umiejętności krasomówcze pomagają w realnym, niewirtulanym życiu. Bo nawet twórca start up’a musi przekonać potencjalnego inwestora, że jego pomysł ma sens. Jeśli nie będzie tego potrafił, przegra.

Jak będzie przebiegał Ogólnopolski Konkurs Retoryczny?

 1. 1 października – 31 grudnia 2017 roku
  Etap szkolny. Przesyłanie filmów z przemówieniami i wypełnionych kart zgłoszenia na adres mailowy Fundacji Akademia Retoryki (konkurs@akademiaretoryki.pl)
 2. 1 stycznia – 28 lutego 2018
  Praca jury, selekcja nadesłanych materiałów, wybór 10 finalistów
 3. 1 marca – 15 marca 2018
  Kontakt z finalistami, rozesłanie zaproszeń na galę finałową.
 4. 14 kwietnia 2018
  Warsztaty dla finalistów Konkursu. W ich trakcie uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności i poszerzą wiedzę z zakresu retoryki, komunikacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą najlepsi specjaliści w dziedzinie wystąpień publicznych, retoryki, przemawiania i kultury mowy.
 5. 15 kwietnia 2018
  Uroczysty Finał Konkursu Retorycznego.

Patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Retorycznym objęła Minister Edukacji Narodowej. Partnerem Głównym jest PKO BP. Pozostali sponsorzy to Fundacja PZU i firma GetBack. To dzięki nim zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Medialni patroni Konkursu to: TVP 1, TVP Kultura, Program Trzeci Polskiego Radia, tygodnik Gość Niedzielny, dwumiesięcznik Cogito.

Patronat główny – Minister Edukacji Narodowej

Partner główny

Sponsorzy

Patroni medialni