Ogólnopolski Konkurs Retoryczny

Idea Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

W ostatnich latach obserwujemy zanik umiejętności ładnego mówienia u młodzieży. Ma to kilka przyczyn. Pierwszą jest inwazja elektronicznych gadżetów i popularność mediów społecznościowych, na których komunikacja często obywa się już w ogóle bez słów, a jedynie za pomocą filmików animowanych, kolorowych grafik i emotikonów. Drugą jest ogólny regres słowa mówionego. Młodzież nie ma skąd czerpać wzorów. W sferze publicznej (programy publicystyczne, polemiki dziennikarzy, debaty sejmowe) dyskusja coraz częściej oznacza poniżenie lub ośmieszenie konkurenta. „Zaoranie” go, jak to się obecnie mówi. Dobrze przygotowane przemówienie, efektowne, z jasną, przejrzystą argumentacją nastawiona na przekonanie audytorium do swoich racji jest rzadkością.

I wreszcie po trzecie – młodzież nie ma gdzie się uczyć sztuki mówienia. Retoryka była fundamentem edukacji od czasów antycznych aż po okres międzywojenny. Nowoczesna edukacja, nastawiona na testy nie widzi potrzeby nauczania przemawiania. A przecież jest to czynność rodem nie ze starożytnego lamusa, lecz niezmiernie praktyczna. Zarówno w szkole, jak i karierze zawodowej często musimy występować publicznie lub przekonać do swych racji nauczyciela, przełożonego, czy rodzica.

Pobierz

Podsumowując

Podsumowując,
Ogólnopolski Konkurs Retoryczny ma za zadanie rozkręcić wśród młodzieży modę na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku. Ma zachęcić młodych ludzi do dbałości o ojczysty język. Nauczyć sztuki dyskusji i skutecznej argumentacji. A w końcu pokazać, że umiejętności krasomówcze pomagają w realnym, niewirtulanym życiu. Bo nawet twórca start up’a musi przekonać potencjalnego inwestora, że jego pomysł ma sens. Jeśli nie będzie tego potrafił, przegra.

Jak będzie przebiegał Ogólnopolski Konkurs Retoryczny?

1 października – 31 grudnia 2017 roku
Etap szkolny. Przesyłanie filmów z przemówieniami i wypełnionych kart zgłoszenia na adres mailowy Fundacji Akademia Retoryki (konkurs@akademiaretoryki.pl)

1 stycznia – 28 lutego 2018
Praca jury, selekcja nadesłanych materiałów, wybór 10 finalistów

1 marca – 15 marca 2018
Kontakt z finalistami, rozesłanie zaproszeń na galę finałową.

14 kwietnia 2018
Warsztaty dla finalistów Konkursu. W ich trakcie uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności i poszerzą wiedzę z zakresu retoryki, komunikacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą najlepsi specjaliści w dziedzinie wystąpień publicznych, retoryki, przemawiania i kultury mowy.

15 kwietnia 2018
Uroczysty Finał Konkursu Retorycznego.

Patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Retorycznym objęła Minister Edukacji Narodowej. Partnerem Głównym jest PKO BP. Pozostali sponsorzy to Fundacja PZU i firma GetBack. To dzięki nim zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Medialni patroni Konkursu to: TVP 1, TVP Kultura, Program Trzeci Polskiego Radia, tygodnik Gość Niedzielny, dwumiesięcznik Cogito.