Ogólnopolski Konkurs Retoryczny

Idea Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

W ostatnich latach obserwujemy zanik umiejętności ładnego mówienia u młodzieży. Ma to kilka przyczyn. Pierwszą jest inwazja elektronicznych gadżetów i popularność mediów społecznościowych, na których komunikacja często obywa się już w ogóle bez słów, a jedynie za pomocą filmików animowanych, kolorowych grafik i emotikonów. Drugą jest ogólny regres słowa mówionego. Młodzież nie ma skąd czerpać wzorów. W sferze publicznej (programy publicystyczne, polemiki dziennikarzy, debaty sejmowe) dyskusja coraz częściej oznacza poniżenie lub ośmieszenie konkurenta. „Zaoranie” go, jak to się obecnie mówi. Dobrze przygotowane przemówienie, efektowne, z jasną, przejrzystą argumentacją nastawiona na przekonanie audytorium do swoich racji jest rzadkością.

I wreszcie po trzecie – młodzież nie ma gdzie się uczyć sztuki mówienia. Retoryka była fundamentem edukacji od czasów antycznych aż po okres międzywojenny. Nowoczesna edukacja, nastawiona na testy nie widzi potrzeby nauczania przemawiania. A przecież jest to czynność rodem nie ze starożytnego lamusa, lecz niezmiernie praktyczna. Zarówno w szkole, jak i karierze zawodowej często musimy występować publicznie lub przekonać do swych racji nauczyciela, przełożonego, czy rodzica.

Pobierz

Podsumowując

Podsumowując,
Ogólnopolski Konkurs Retoryczny ma za zadanie rozkręcić wśród młodzieży modę na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku. Ma zachęcić młodych ludzi do dbałości o ojczysty język. Nauczyć sztuki dyskusji i skutecznej argumentacji. A w końcu pokazać, że umiejętności krasomówcze pomagają w realnym, niewirtulanym życiu. Bo nawet twórca start up’a musi przekonać potencjalnego inwestora, że jego pomysł ma sens. Jeśli nie będzie tego potrafił, przegra.

Zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego 2019

Aleksandra Korzec

1. miejsce i nagroda 10 000 zł

17 lat, mieszka w Będzinie
szkoła – IV LO z oddz. dwujęz. im. Stanisława Staszica
Ola za temat swojego przemówienia wybrała sztuczne organy, postanawiając przekonać wszystkich, że to właśnie życie – możliwość jego przedłużenia – jest najważniejszym wynalazkiem XXI wieku. W swoim przemówieniu Ola pokazała, że o rzeczach ważnych, o których przecież już tylu mówiło, można mówić dalej.

 

 

 

Jakub Czerski

2. miejsce i nagroda 5 000 zł


17 lat, mieszka w Warszawie
szkoła – XXVII LO im. Tadeusza Czackiego

Kuba podszedł do tematu bardzo ciekawie. Przedstawił miłość jako wartość uniwersalną, za którą gonią wszyscy, która jest spiritus movens wszystkiego, co w życiu podejmujemy. Co za tym idzie – przekonywał słuchaczy, że to… portale randkowe, przez które już tak wielu znalazło miłość na całe życie, są najważniejszym wynalazkiem naszego stulecia.

 

 

Maciej Kurkowski

3. miejsce i nagroda 3 000 zł

19 lat, mieszka w Gdyni
szkoła – III LO im. Marynarki Wojennej RP

Przemówienie Maćka było przewrotne i zaskakujące… Podchodząc do tematu od zupełnie innej strony niż wszyscy, pokazywał słuchaczom, że Segway – z pozoru najbardziej nieudany wynalazek XXI wieku – jest w istocie tym, za którego przyczyną najwięcej się nauczyliśmy. Krótko mówiąc – błędy Segwaya potrafiliśmy przekuć w rady na przyszłość i stworzyć o wiele więcej o wiele lepszych udogodnień życia codziennego.

 

 

Zobacz jak wyglądała 2 edycja konkursu
Zobacz warsztaty poprzedzające finał 2 edycji konkursu

Jak przebiegał Ogólnopolski Konkurs Retoryczny 2019

15 października – 10 grudnia 2018 roku
Etap szkolny. Przesyłanie filmów z przemówieniami na adres mailowy Fundacji Akademia Retoryki (konkurs@akademiaretoryki.pl)

1 stycznia – 28 lutego 2019
Praca jury, selekcja nadesłanych materiałów, wybór 10 finalistów

1 marca – 15 marca 2019
Kontakt z finalistami, rozesłanie zaproszeń na galę finałową.

13 kwietnia 2019
Warsztaty dla finalistów Konkursu. W ich trakcie uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności i poszerzą wiedzę z zakresu retoryki, komunikacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą najlepsi specjaliści w dziedzinie wystąpień publicznych, retoryki, przemawiania i kultury mowy.

14 kwietnia 2019
Uroczysty Finał Konkursu Retorycznego.

Ogólnopolski Konkurs Retoryczny 2018

Zobacz jak wyglądała 1 edycja konkursu
Zobacz warsztaty poprzedzające finał 1 edycji konkursu

Partnerami Głównymi drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego są PKO Bank Polski i PKN Orlen. To dzięki nim zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Medialni patroni Konkursu to: TVP 1, TVP Kultura, Program Trzeci Polskiego Radia, tygodnik Gość Niedzielny, miesięcznik Cogito.